LiM-kram.pl: Ceramika Bolesławiec - sklep internetowy - Warszawa, Ursynów

Rękodzieło artystyczne

« wstecz «

Wiklina

W chwili obecnej wiklina jest dostępna tylko w siedzibie sklepu.

wiklina 1

Plecionkarstwo, którego kolebką są Afryka i Azja to, swoista, prastara, pamiętająca czasy paleolitu sztuka wykonywania różnych przedmiotów ze słomy, trawy, pędów krzewów i drzew, łyka, pasów skóry czy skręconych w sznur roślinnych włókien.

Obecnie ręcznie wykonywane plecionki przeżywają swój renesans i po okresie zachwytu wyrobami z szeroko rozumianego plastiku zyskują coraz więcej zwolenników wśród zmęczonych galopującym postępem technologicznym ludzi.

wiklina 2


Naszym rodzimym materiałem plecionkarskim jest krzewiasta odmiana wierzby, zwana wikliną.
Elementy małej architektury, galanterię czy meble ogrodowe wyplata się często z jednorocznych gałązek wierzby nieokorowanej, zaś wyroby mające swe zastosowanie w pomieszczeniach z wyselekcjonowanych pędów najwyższej jakości po okorowaniu.

wiklina 3


Ścięte przy ziemi, jednoroczne pędy wikliny poddaje się procesowi gotowania w specjalnych kotłach zwanych warzelniami, a następnie moczy się je w wypełnionych wodą zbiornikach – moczarkach. Proces ten można przyspieszyć, podgrzewając wodę. Przygotowany w ten sposób surowiec odziera się z kory, obecnie najczęściej przy użyciu przeznaczonych do tego celu maszyn – korowarek, rzadziej ręcznie, a następnie suszy na słońcu lub w suszarniach. Gotowa do wyplatania wiklina stanowi ledwie 30% wyjściowej masy i ma piękną barwę ciepłego złota.

wiklina 5


Z tak uzyskanego materiału wykonuje się wiele mebli, na czele z bujanymi fotelami, a także kufry, walizy, puzdra, skrzynki, kosze (czy to zakupowe, czy bieliźniarki), legowiska dla zwierząt domowych, niezliczoną ilość galanterii i ozdób.

O ile większa jest przyjemność np. czytania książki w fotelu bujanym przy kawie pitej z pięknej bolesławieckiej filiżanki?

 

wiklina 6 wiklina 7 wiklina 8
wiklina 9 wiklina 10 wiklina 11
wiklina 12 wiklina 13 wiklina 14
wiklina 15 wiklina 16 wiklina 17
wiklina 18 wiklina 19 wiklina 20
wiklina 21 wiklina 22 wiklina 23

do góry

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych